tarz2 tüm siparişlerinizde ücretsiz kargo 750 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Alışveriş Bağımlılığından Kurtulmanın 4 Yolu

Günümüzde hızlı tüketim artış gösterdi. Sürekli bir alışveriş yapma söz konusu. Alışveriş yapmak, insanlara kendini mutlu hissettirdiği için çoğu kez pek çok sorunu görmezden gelmemize neden oluyor. Neden alışveriş yapıyoruz? Gerçekten alışveriş yapmaya ihtiyacımız var mı, sahiden satın aldığımız ürünler ihtiyaçlarımızı mı karşılıyor yoksa içimizdeki boşlukları mı dolduruyor? Öncelikle bunu iyi ayırt etmemiz gerekiyor. Ardından alışveriş yapma alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Eğer sürekli alışveriş yapıyorsanız ve eviniz kullanmadığınız eşyalarınız, giymediğiniz hatta etiketi bile sökülmeden gardırobunuzda bekleyen kıyafetlerinizle doluysa, alışveriş bağımlılığı oluşabilir. Peki, alışveriş bağımlılığından, sürekli satın alma davranışından nasıl kurtulabilirsiniz, bu yazımızda sizin için dört öneri paylaşacağız.

 

1- Hemen alışveriş yapmayın.

 

 

Diyelim ki bir mağazadasınız ve bir bluz gördünüz, çok beğendiniz. O bluzu hemen almayın. Önce yeni bir bluza ihtiyacınız olup olmadığını kendinize sorun. Eğer yeni bir bluza ihtiyacınız yoksa o bluz sizin için bir fazlalıktır. Alışveriş yapmak için kendinize bir süre verin ve doğru karar verdiğinizden emin olana kadar alışveriş yapmayın.

 

2- Alışverişe yalnız çıkmayın.

 

 

Alışverişe arkadaşlarınızla çıkmak sizi gereksiz alışveriş yapmaktan alıkoyar. Çünkü bir ürünü satın almadan önce arkadaşlarınıza danışacağınız için onlardan farklı fikirler edinebilirsiniz ve satın alacağınız ürünleri gerçekten isteyip istemediğinize karar verirsiniz.

 

3- Satın alacağınız ürünler hakkında araştırma yapın.

 

 

Satın almayı planladığınız ürünlerle ilgili internette araştırma yapabilir, satın alacağınız ürünleri daha uygun fiyata alabilirsiniz veya satın almak istediğiniz ürünlerin indirime girmesini bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, ikinci el alternatiflere de göz atabilirsiniz.

 

4- Nasıl kullanabileceğinizi düşünün.

 

 

Herhangi bir eşya ya da kıyafet satın almadan önce onu nasıl kullanabileceğinizi düşünün. Eğer satın alacağınız şey bir kıyafetse, gardırobunuzdaki hangi parçalarla kombinleyebileceğinizi gözünüzün önüne getirebilir, eğer uyumlu olabilecek parça değilse o kıyafeti satın almaktan vazgeçebilirsiniz. Eğer yeni bir eşya satın almak istiyorsanız, evde ihtiyacınızı karşılayıp karşılamayacağına karar vermeniz gerekir. İhtiyacınızı karşılamadığını düşündüğünüz hiçbir şeyi satın almayarak gereksiz alışveriş yapmaktan kurtulabilir, alışveriş bağımlılığının önüne geçebilirsiniz.

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan