tarz2 tüm siparişlerinizde ücretsiz kargo 300 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Alışveriş Yapmadığım Yıl

Yepyeni bir blog yazısından daha merhaba 💚 Bugünkü blog yazımızda, ‘’İstek’’ değil ‘’İhtiyaç’’ alışverişi yapmanın önemine ve ‘’Alışveriş Yapmadığım Yıl’’ adlı kitabın içeriğine değineceğiz.

 

 

Hepimiz bir şekilde alışveriş yapıyoruz. Satın aldıklarımız, ihtiyacımız olmayan şeyler olabiliyor kimi zaman. Buna ‘’İstek Alışverişi’’ adını verebiliriz. Örneğin; evde işlevini yerine getiren 3 tane tencereniz varsa, indirimde rengini ya da özelliklerini beğendiğiniz başka bir tencereyi satın almak bir istek alışverişidir. Çünkü o tencereyi ihtiyacınız olmadığı halde satın almış olursunuz. Bu aynı zamanda mutfağınız için bir fazlalıktır da. Bir köşeye koyduğunuz ve kullanmadığınız her şey zamanla gözünüze fazlalık gibi gelmeye başlar. Bu nedenle, alışverişlerimizi isteklerimiz doğrultusunda değil de ihtiyaçlarımız doğrultusunda yaparsak, hem gereğinden fazla harcama yapmanın önüne geçeriz hem de yaşam alanlarımızı boşu boşuna doldurmamış oluruz.

 

 

Cait Flanders'a ait ‘’Alışveriş Yapmadığım Yıl’’ adlı kitapta, fazlalıklardan arınma süreci anlatılmaktadır. Cait Flanders, evinde kullanmadığı çok şey olduğunu fark ediyor. Cait Flanders, sahip olduklarını iki kategoriye ayırıyor: ‘’Kullandığım şeyler’’ ve ‘’Kendimin ideal versiyonunun kullanmasını istediğim şeyler’’. Yirmili yaşlarının sonuna gelmiş olan Cait Flanders, kendini birçoğumuzu pençesine almış bulunan tüketim döngüsünün içine sıkışmış bir halde buldu: Daha fazla kazan; daha fazla satın al; daha fazla iste. Kredi borçlarını ödemek için büyük fedakârlıklar yaptıktan sonra bile bu eski alışkanlıklarından kurtulamadığını gördü. Yaptığı ya da satın aldığı hiçbir şeyin onu mutlu etmediğini ve sadece amaçlarına ulaşmasını engellediğini fark edince kendiyle bir mücadeleye girişmeye karar verdi: Tam bir yıl boyunca alışveriş yapmayacaktı. Alışveriş Yapmadığım Yıl, Cait’in sadece temel tüketim ürünleri alarak yaşadığı bir yılın belgelendirilmesidir. Cait bu dönemde alışveriş dışındaki alanlarda da daha az tüketmeye yöneldi. Evini fazlalıklardan temizleyerek sahip olduklarının yüzde yetmişinden kurtuldu. Atmak yerine tamir etmeyi öğrendi. Bu çabalarının her aşamasında, daha az tükettikçe kendini daha tatmin olmuş hissettiğini fark etti. Bu bir yıl boyunca Cait, kendini hayatını altüst eden olayların içinde buldu ve tüketmeme mücadelesi bir hayat biçimine dönüştü. Neden kendini her zaman alışverişe, yemeye ve içmeye verdiğini ve bunun bedelini fark etti. Yaşadığı sarsıntılar sırasında yıllar boyunca kendine yardım ettiğini düşündüğü bu kötü alışkanlıklarını değiştirerek kendisi için gerçekten önemli olan şeyleri fark etmeye başladı. Cait’in dokunaklı hikâyesini ve ilham veren iç görülerini sunan bu kitap sayesinde, hayatımızda çok önemli olduğunu sanarak tutunduğumuz şeyleri sorgulayacak ve daha azla daha mutlu ve tatmin bir hayat yaşayacağız. Eskiden bilinçsiz ve aşırı tüketen bir tüketici olan Cait Flanders her konuda bilinçli bir tüketiciye dönüşmüştür.

 

Eğer sen de hayatındaki fazlalıklardan şikâyetçiysen, alışveriş alışkanlıklarını gözden geçirmeni tavsiye ederiz. Yaşam alanlarındaki ve ruhundaki fazlalıklardan kurtulmak için ihtiyaçların doğrultusunda alışveriş yapman senin için çok daha faydalı olacaktır.

 

Gardırobundaki fazlalıklardan kurtulmak için buraya, kütüphaneni ferahlatmak istersen buraya tıklayabilirsin. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek, sade ve mutlu kal. 💚

 

 

 

 

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan