ücretsiz ve koşulsuz iade Siparişlerinizde Ücretsiz & Koşulsuz İade
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

All We Need is Minimalism

Yeni yazımızdan herkese merhaba 💛 Bugünkü blog yazımızda, sadelik ve minimalizm üzerine bilge insanların söylediği sözlerden ve o insanların ortak noktalarından bahsedeceğiz. 

 

 

Sadelik, en yüksek gelişmişlik düzeyidir.'' Leonardo da Vinci

 

 

Sade yaşam konusunda, sosyal medyada en çok karşımıza çıkan sözlerden biri. Daha verimli ve güzel bir yaşam için sadeleşmemiz gerektiği bir gerçek. Çünkü insan, hayatındaki fazlalıkları azalttıkça odak noktasını daha çok güçlendirebilir. Böylelikle kendine, sevdiklerine ve işine daha çok zaman ayırır ve gelişim gösterir.

 

''Sade yaşa ki başkaları da var olabilsin.'' Mahatma Gandi

 

 

Sade bir yaşam sürmek, başkaları için de düşünceli ve sağduyulu olmayı gerektirir. Paylaşımcı olmak, sade yaşamın gerektirdiği bir durumdur. Kullanmadığın eşyaları, giymediğin kıyafetleri başkalarıyla paylaşarak hem daha sade bir yaşam sürmüş olur hem de diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamış olursun. İnsan yalnızca kendisini düşünmemeli. Hem kendimiz hem de çevremiz için daha sürdürülebilir ve paylaşımcı bir dünya düşleyebilir, bunun için birlikte çaba gösterebiliriz.

 

"Huzur mu istiyorsun? Az eşya, az insan!" Franz Kafka

 

 

''Dışarıya kapanmak esasen içeri açılmaktır’’ der Franz Kafka. Kendimizi daha yakından tanımak, ne istediğimizi bilmek için bazen yaşamımızdaki kalabalıklardan uzaklaşmamız gerekir. Fazla eşya, fazla kıyafet, fazla insan, fazla iş… Bir süre sonra hayatımızdaki fazlalıkların üzerimize geldiğini fark etmemiz kaçınılmaz olacaktır. Çünkü insan kalabalıklarla dolu bir ortamda ne kalbinin sesini dinleyebilir ne de kendisini geliştirebilir. Bu sebeple, senin için gerçekten faydalı olanı tut hayatında. Diğerlerini ele. Huzuru ancak böyle yakalayabilirsin. 

 

"Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil." Yunus Emre

 

 

 

Hayatına şöyle bir baktığında, neleri biriktirdiğini görebiliyor musun? Bilinçli ya da bilinçsiz olarak hepimiz bir şeyler biriktiriyoruz. Eşyalarımızı, kıyafetlerimizi, kitaplarımızı, anılarımızı vb. pek çok şeyi biriktiriyoruz. Kullanılmayan her şey fazlalık oluşturur. Gardırobunda giymediğin kıyafetlerin bir süre sonra kocaman bir yığına dönüşür. Kullanmadığın eşyaların odana sığmaz olur. Ancak onları ihtiyaç sahibi insanlarla paylaşırsan hem fazlalık olanın üzerinde yarattığı baskıdan kurtulur hem de diğer insanlara yardım etmiş olursun. Unutma; biriktirdiğin değil paylaştığın senindir.

 

Yukarıdaki sözlerden ve bu sözlerin insanlar üzerinde yarattığı etkinin ortak noktasından bahsedecek olursak, temelde az olanın çokluğuna değinilmiş olduğunu görebiliriz. Hepsinin ortak noktası; azın çoktan fazla olduğudur ve sade yaşamın insanlar için en faydalı yaşam şekli olmasıdır. 💚

 

 

 

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan