ücretsiz ve koşulsuz iade Siparişlerinizde Ücretsiz & Koşulsuz İade
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Atıklarımızı Nasıl Azaltabiliriz?

Herkese yeniden merhaba. Bu yazımızda sizlere atıklarımızı nasıl azaltabileceğimiz konusunda küçük ama faydalı ipuçları vereceğiz. Hepimiz kıyafet ya da market alışverişi yapıyoruz. Ambalajlı ürünler satın alıyoruz ve atıklar çıkarıyoruz. Peki, bu atıkları nasıl azaltabiliriz, nasıl daha az atıklı bir yaşama geçebiliriz, haydi birlikte bakalım:

 

Plastik Poşet Kullanımını Azaltın

Kıyafet ya da market alışverişlerinizde poşet kullanmak yerine bez çantaları kullanabilirsiniz. Böylelikle plastik poşet kullanımını en aza indirgemiş, çevremize faydalı hareket etmiş oluruz. Eğer yanınızda bez çanta yoksa ve satın aldığınız eşya ya da kıyafet günlük çantanızın boyutlarına uygunsa ürünleri çantanıza da koyabilirsiniz. Bez çantanın yanı sıra file torbalar da atıksız bir yaşam için güzel bir alternatif olabilir.

 

 

Karton Bardaklar Yerine Kişiye Özel Kupalar Tercih Edin

Gerek iş yaşantısında gerek okulda, karton ya da plastik bardaklar kullanabiliyoruz fakat bu çevremiz için iyi bir alışkanlık değil ne yazık ki. Çünkü kahvemizi ya da çayımızı plastik ya da karton bardaklarda içmek bizi ‘’Kullan-at’’ bir yaşam tarzına götürebilir. Bu nedenle, çevreye zarar vermeyen alternatiflere yönelmek bizler için daha doğru olacaktır.

 

 

Giyim ve Eşya İhtiyaçlarınızı İkinci El Karşılayın

Dünyada çevreyi en çok kirleten atıklar sıralamasında tekstil atıkları ikinci sırada yer almaktadır. Oldukça uygun fiyatlara kıyafetler satın alırken ne yazık ki bu konuyu göz ardı ediyoruz. Bir kıyafeti ya da eşyayı bütçemize göre uygun bulduğumuzda hemen onu satın almak istiyoruz. Ancak şunu sormuyoruz; bu kıyafete gerçekten ihtiyacım var mı, beni doğru yansıtıyor mu, tarzıma uygun mu, ikinci el olanını bulabilir miyim? Eğer bir kıyafeti ya da eşyayı satın aldığımızda bizim için bir ihtiyacı karşılamıyor yalnızca istek olarak kalıyorsa, öyleyse o ürün bizim için fazlalık haline geliyor. Bu durumda da o fazlalık haline gelen ürünü bir kenara atıyoruz ve aylar yıllar geçse de kullanmıyoruz. Sonra o ürünü çöpe atabiliyoruz ve doğaya yeni bir atık çıkmasına sebep oluyoruz. Bunun yerine, giymediğimiz kıyafetleri ya da kullanmadığımız eşyaları başkalarıyla paylaşabilir, satışa çıkarabiliriz. Giyim ihtiyacımızı da ikinci el karşılayarak, kaynaklarımızın aşırı tüketimini engeller, giyim ürünlerinin kullanım ömrünü uzattığımız için de çevreye atık çıkarmamış oluruz.

 

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan