tarz2 tüm siparişlerinizde ücretsiz kargo 300 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Cesaretin ve Mutluluğun Sembolü: Sisu Felsefesi

İnsanız kimi zaman kendimizi bir çıkmazda hissedebiliriz. Hayat önümüze birtakım engeller ve zorluklar çıkarır ancak biz bu engellere ve zorluklara karşı nasıl direneceğimizi, onları nasıl aşacağımızı bilemeyiz. Böyle bir durumda kendimize bir çıkış yolu, tutunacak bir dal ararız. İşte Sisu felsefesi de Finliler’in zorluklara karşı direnme gücünü anlatan bir yaşam felsefesi.

 

 

2017 yılında The Times dergisi Finlandiya’dan gelen Sisu felsefesini önemli trendler listesine koymuştur. Kelime anlamı olarak Sisu; ‘’Bir şeyin yapılması gerekiyorsa yapılır’’ anlamına gelmektedir. Sovyet ve Nazi tahakkümü altında zor dönemler geçirmiş ancak bu zor dönemleri başarıyla atlatmayı bilen Finliler kendilerine Sisu felsefesini oluşturmuşlardır. Sisu’ya göre insan, zor şartlar altında dahi savaşmayı, önüne çıkan engellerle baş etmeyi bilmeli ve kararlılığını sürdürmelidir. Aynı zamanda Sisu; sıkıntılı durumlar karşısında hareket edebilme yeteneğine işaret ederken, sınırlarımızın ötesine geçebileceğimizin de altını çizer. Finli kış yüzücüsü Douglas’ın deyimiyle: “Sisu, iradenin olumlu bir şekilde egzersizini gerektirir, tıpkı bir kas gibi çalıştırılmalıdır.”

 

Sisu felsefesi aşırılıktan uzak durulması gerektiğini de belirtir. Finliler’e baktığımızda oldukça sakin bir yapıda olduklarını ve hayatlarının pek çok alanında sadeliği benimsediklerini görebiliriz. Sisu’ya göre aşırıya kaçmak insana faydadan çok zarar getirir. Bu bağlamda; vücut sağlığımız için yeme-içme alışkanlıkları gözden geçirilmeli, dengeli ve yeterli beslenilmelidir.

 

Gazeteci Katja Pantzar, Sisu felsefesiyle ilgili bir çırpıda okunabilecek bir kitap yazdı. Kitapta Finliler’in sade ve doğal yaşam pratiklerini bulabilirsiniz. Katja Pantzar, Amerika’da yaşarken her pazartesi sabahından cuma gecesini planlayan, kalorilerini sayarak yaşayan, ilaçlar kullanan bir alışverişkolikken, Finlandiya’ya geldikten sonra abur cuburu bırakıp, iş görüşmelerine bisikletle giden, erken uyuyup erken kalkan bir kadına dönüşüyor. Fiziksel ve ruhsal sağlığı baştan aşağı değişip, mutlu bir anneye dönüşen Katja, kitabında kendi deneyimlerini de paylaşıyor.

 

 

Sisu felsefesini benimsemek için hayatınızı sadeleştirin. Herhangi bir zorluk karşısında derin bir nefes alın ve soruna odaklanın. Kararlı olun ve sorunu çözebileceğinize kendinizi ikna etmek için çabalayın. Var olduğunu sandığınız aslında ötesine geçebileceğiniz sınırlarınızı görün ve onları aşmayı deneyin.

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan