tarz2 tüm siparişlerinizde ücretsiz kargo 300 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Danimarkalılar İçin Mutluluğun Formülü: HYGGE

Son zamanlarda özellikle minimalizm ile birlikte popüler hale gelen akımlara sıklıkla rastlamaktayız. Geçtiğimiz hafta ikigaiyi tanımlamıştık ve ne ifade ettiğine dair bir yazı kaleme almıştık. Şimdi ise konumuz ‘’Hygge’’. Başlıktan da anlaşılacağı üzere, Danimarkalılar için mutlu olma sanatı anlamına geliyor ‘’Hygge’’. İyi şeyleri düşünme ve yapma felsefesi…

 

Hani yorucu bir gün geçirirsiniz de tam yorulduğunuzu hissettiğiniz an dışarıdaysanız ‘’Evim evim güzel evim!’’ diyerek iç geçirirsiniz ya işte Hygge sizin evim evim güzel evim demenizi sağlayan tüm ayrıntılardan oluşuyor. Hygge; kendinizi konforlu, mutlu ve huzurlu hissettiğiniz tüm anları kapsamaktadır. Bu arada Hygge yalnızca Danimarka’da yaşam felsefesi olarak benimsenmiyor. Danimarka ile birlikte bütün İskandinav ülkelerinin yaşam felsefesi aynı zamanda.

Hygge kavramını biraz daha açacak olursak; gündelik hayatta birçoğumuzun içinde bulunduğu koşuşturmacayı ortadan kaldırdığımız, teknolojiden biraz olsun uzak kalabildiğimiz, sevdiklerimizle daha çok vakit geçirdiğimiz, kendimize daha çok zaman ayırabildiğimiz anlar Hygge anlamına geliyor. Hygge; elimizdekilerin kıymetini bilmemiz gerektiğine işaret ediyor. Ruh halinizi olumsuz yönde etkileyen her ne var ise hayatınızda ondan uzak durmanız gerektiğinin de altını çiziyor. Doğada olmanın, doğal olana yönelmenin, minimal eşyaların ve minimal kıyafetlerin bizler için son derece önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Buna göre, evimizde bizim için huzur kaynağı olan nesnelerin ulaşılabilir bir noktada olması gerekmektedir. Odalarımızda dikkatimizi dağıtacak, zihnimizde fazlalık etkisi oluşturup strese neden olacak hiçbir eşya da kıyafet bulunmamalıdır. Eğer böyle olursa bizi mutlu eden asıl eşyalara, kıyafetlere odaklanır, daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam süreriz. Bu doğrultuda evde huzurumuzu kaçıracak fazla eşyaları ortadan kaldırmalıyız. Bununla beraber, gardırobumuzda kimsesiz duran, sahipsiz kıyafetlerimizi, çanta ve ayakkabılarımızı sahiplendirmeliyiz. Dilersek satışa çıkarabilir dilersek tekstil kumbaralarına bırakabiliriz. Odanıza şöyle bir baktığınızda size kendinizi iyi hissettiren her eşyayı ya da kıyafeti yeniden göz geçirin ve onların haricindeki nesnelerle ufaktan vedalaşma vaktinin geldiğinin farkında olun. Bu farkındalıktan sonra Hygge anlarınızın çoğaldığını gözlemlediğinizde mutluluğun ve huzurlu olmanın tadını çıkaracak ve kendinizi bu anlardan alıkoyamayacaksınız. İyi ki varsın HYGGE!

 

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan