tarz2 tüm siparişlerinizde ücretsiz kargo 300 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Doğal, yalın ve sade olanın güzelliği: Wabi-Sabi

Merhaba Tarz2 ailesi. Bu yazımızda sizlere, son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir trendden bahsedeceğiz. Hygge, Ikigai, Lagom derken artık Wabi-Sabi’yi de sıklıkla duymaya başladık. Wabi; doğal, yalın, sade ve kusurlu olanın güzelliği anlamına gelmektedir. Sabi ise nesneleri ve onların sanatını temsil etmektedir.

 

 

Şöyle bir etrafınıza baktığınızda yaşamın hızlıca aktığını fark ediyorsunuz öyle değil mi? Popüler kültürle birlikte ve teknolojinin gelişmesiyle hayatımız daha da kolaylaştı lakin yaşamımızdaki güzel olan ayrıntıları görmez olduk. Bizim için asıl önemli olanı göremedik ve belki de neye odaklanmamız gerektiğini bu kalabalıkta kaybettik. Wabi-Sabi hayat tarzı; hayatımızdaki güzel ayrıntıları görmemizi engelleyen her şeyi reddetmektedir. Doğallığı ve deneyimi savunan bir felsefedir. Şükretmeye ve değer bilmeye önem vermektedir. Tıpkı Feng Shui gibi bir yaşam felsefesidir. Fakat Feng Shui’ye göre daha ılımlıdır ve daha sakin bir duruşu temsil eder. Rekabet etmekten kurtulmamız gerektiğini anlatır. Özgürce düşünmeye odaklanmamız gerektiğini anlatır. Kalbimizi daha derin duygulara; sevgiye, aşka açmamız gerektiğini vurgular.

Wabi-Sabi, 16. yüzyıldan günümüze gelen bir Japon felsefesidir. Sanattan tutun dekorasyona kadar pek çok alanda benimsenmektedir ve günden güne de yaygınlaşmaktadır. Dekorasyonda benimsendiğinde nötr renklere oldukça fazla önem verildiğini söyleyebiliriz. Toprak tonlar, bej vb. Doğadaki tüm renkleri Wabi-Sabi dekorasyonda kullanmak önem arz eder. Bununla birlikte Wabi-Sabi; maksimalist düzene karşıdır. Mobilya seçiminde ve genel olarak evinizin her alanında sadeliğe ve yalınlığa kucak açmalısınız. Çünkü bu yaşam felsefesinde sizi hiçbir şey sadelikten alıkoymamalı. Minimalist bir düzen benimsememiz bizler için oldukça faydalı olacaktır. Yaşam alanlarımızda hiçbir eşya görevini yapmaktan öteye geçmemeli. Odamızda ve zihnimizde fazlalık hissi yaratmamalı. Sizi güzel günlere götürecek bir biblo olabilir, koltuk ya da eski bir sandalye olabilir, bu eşyalar Wabi-Sabi felsefesine göre çok değerli eşyalardır ve özen gösterilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde çocukluğunuzdan kalan eşyalar da Wabi-Sabi kapsamına girmektedir. Eskimiş, boyası çıkmış, aşınmış eşyalarınıza da gereken ilgiyi göstermelisiniz ki uzun yıllar daha işinize yarasın ve size fayda sağlasın.

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan