tarz2 tüm siparişlerinizde ücretsiz kargo 300 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Etkili Zaman Yönetimi İçin Eisenhower Matrisi

Hem günlük hayatta hem de çalışma hayatında, zamanı verimli kullanmak, işlerimizi yoluna koymak istiyoruz. Ancak günümüzde pek çoğumuz aynı dertten yakınıyor: Zamanın yetmemesi. Eğer size zamanın yetmediğini düşünüyorsanız şu cümleleri kurmanız olasıdır: ‘’Kendime ayıracak vaktim yok.’’, ‘’Çok işim var.’’, ‘’Bu kadar işi şimdi kim yapacak?’’. Bu cümleleri çoğaltmak mümkün. Ancak bu kontrol edebileceğimiz bir durum. Dolayısıyla zamanın azlığından şikâyet etmek yerine onu nasıl daha verimli kullanmanız konusunda araştırmalar yapmanız gerekebilir.

 

Dün, zamanı etkili kullanmak konusunda Pomodoro Tekniği ile ilgili bir yazımızı sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise, etkili zaman yönetimi konusunda size çok fayda sağlayacak bir yöntemden bahsedeceğiz: Eisenhower Matrisi

Peki, nedir bu Eisenhower Matrisi, gelin hep birlikte bakalım:

 

 

ABD eski başkanı Dwight D. Eisenhower'ın geliştirdiği Eisenhower Matrisi, bir koordinat sistemini, 4 çeyreğe bölerek, yapılması gereken işlerin bu şekilde kategorilendirilip buna göre planlanmasına dayanır. Şimdi hep birlikte bu kategorilere bakalım:

 

Acil ve Önemli

Acil ve Önemli Değil

Acil Değil ve Önemli

Acil Değil ve Önemli Değil

 

Acil ve Önemli

Bu kategoride yer alan işlerinizi anında yapmanız gerekmektedir. Kendinize hazırladığınız iş listesinde, bu kategoriye giren işleri ilk sıralara alıp, zamanınızın önemli bir bölümünü bu işlere ayırmalısınız. Acil ve Önemli işleriniz için diğer tüm işlerinizi bırakıp yalnızca bu işleri bitirmeye konsantre olmalısınız.

 

Acil ve Önemli Değil

Bu kategoriye giren işlerinizi yapmanız gerekir ancak bu işler önemli olmayan işlerdir. Sizin için uygun ise acil ve önemli olmayan işleri bir başkasının yapmasını isteyebilirsiniz. Bu işlerle zaman kaybetmemeniz gerekir.

 

Acil Değil ve Önemli

Acil bir şekilde planlamanız gereken ancak hemen bitirmenize gerek olmayan işleri kapsar. Planlı ve programlı hareket ettiğinizde, çok da aksatmadan bu işleri bitirebilirsiniz.

 

Acil Değil ve Önemli Değil

Bu kategoriye giren işleri yapmasanız da olur. Zamanınızı boşuna kaybetmemek için bu işleri yapmamayı tercih edebilirsiniz.

 

 

Yukarıda anlatmış olduğumuz kategorilerden hareketle, işlerinizi Eisenhower Matrisi ile öncelik sırası oluşturarak kolaylıkla bitirebilirsiniz.

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan