ücretsiz ve koşulsuz iade Siparişlerinizde Ücretsiz & Koşulsuz İade
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Gülüş Türkmen ile Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik Üzerine

İletişim Danışmanı ve Yazar Gülüş Türkmen ile sürdürülebilir iyi ebeveynlik üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

 

Bize kendinizden bahseder misiniz?

 

İletişim danışmanı ve araştırmacı yazarım. Çocuklarla iletişim atölyeleri veriyorum, kitaplar yazıyorum.

 

Tarz2 ekibi olarak, hem kendi hayatlarımızda hem de müşterilerimizin hayatlarında daha sürdürülebilir bir yaşam benimsemeleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sizlerin de çalışmalarında dikkatimizi çeken bir konu var. ‘’Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik’’. Size göre sürdürülebilirliğin önemi nedir?

 

Evet, Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik başlığı altında Anne Meclisi Derneği ile Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde çalışmalar yürütüyoruz. Günümüz annesinin çok fazla ve birbirine karşıt bilgilere maruz kaldığını ve yıprandığını görüyoruz. Anneler hep kendilerini suçlu ve yetersiz hissetmekteler. Her devre, her kültüre uygun söylem farklıdır ama çerçeve de belli olmalıdır.

 

 

‘’Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik’’ konusunda yazmış olduğunuz 3 adet kitabınız bulunuyor. Kendinizi bu yönde geliştirmenizin ve bu alanda kitap yazmanızın sebebi nedir?

 

Bir araştırmacı yazar olarak yaptığım çalışmalar beni bu yöne itti, diyebilirim. Bunca felsefe önerisine karşılık Türkiye’den de bir ses çıkmalıydı. Biz bu sesin tonunu belirledik.

 

Toplumumuzda kalıplaşmış yetiştirilme tarzlarından farklı olarak alternatif bir ebeveynliğe ve yaşam tarzına yönelmemiz neden gereklidir?

 

Ne güzel bir soru oldu bu! Hemen söyleyeyim: Kalıplaşmış yetiştirme tarzı, bizim iyi bildiğimiz, düşünmeden yaşadığımız ‘konfor alanımız’. Ancak orada yaşadığımız bazı sorunlar var. Bu sorunlar da aynı şekilde kalıplaşmış durumdalar çünkü benzer modelde çocuk yetiştirmek, benzer sorunlara yol açar. Bazı alternatifler, bu sorunları azaltabilir.

 

Ülkemizde ikinci el giyime yönelik olumsuz algıları yıkmak için titizlikle çalışıyoruz. İkinci el giyimin önünde engel teşkil eden bazı yerleşik düşünceler mevcut. ‘’Başkasının eskisi giyilmez, ikinci el kirlidir, lekelidir.’’ gibi. Sizce bu düşünceler de yetiştirilme tarzımızdan mı ileri geliyor. Siz ikinci el giyime nasıl bakıyorsunuz?

 

Ben 10 yaşımda Belçika’ya gittim ve orada büyüdüm. Orada, Türkiye’de gördüğüm aşırı harcama ve gösteriş eğilimi yoktu, kıyafetler ucuz değildi, kazancımız belliydi. Güzel giyinmek istediğimizde, marka kıyafetler arzuladığımızda, ikinci el mağazalara giderdik. Kir izi olan kıyafetler bu mağazalara zaten girmez. İkinci el mağazalar kıyafetleri zaten titizlikle inceler ve elerler, kirli ya da sorunlu kıyafetleri kabul etmezler. Burada kuruma güven söz konusu…

 

Bizi daha çok tüketmeye sevk eden, satın alma arzumuzu tetikleyen etkenler nelerdir?

 

Çevre baskısı mesela. Çevrenizde hep farklı şeyler giyen yakınlar olabilir. Sosyal medyayı sık kullanmak da bizi sahte, parlak hayat görüntülerine çok fazla maruz bırakır. Bunun dışında zaten son yüzyılı tüketim çılgınlığı içinde geçirdik sanırım.

 

Boşluklarımızı ya da eksikliklerimizi kapatmak için alışveriş yapıyor olabilir miyiz?

 

Uzmanlar böyle diyor. Alışveriş keyiflidir, ben de severim. Ama fazlası, her şey gibi, bir sorun olduğuna işaret ediyor.

 

Kullanılmayan fakat gardıroplarda bir köşede duran kıyafetlerin kullanıma geri kazandırılması konusunda siz de Tarz2’de bir satış deneyimi yaşadınız. Gardırobunuzu ferahlatırken Tarz2 ekibi olarak size hangi açıdan fayda sağladık?

 

Hem kullanılmayan kıyafetleri elden çıkarmam kolaylaştı, hem de ilgimi çeken bir kıyafet varsa daha ucuza almamı sağlıyor.

 

Gelecekteki hedefleriniz nelerdir, okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

 

Bu ay yeni kitabım çıkıyor. Adı, “Biz Annemizden Hiç Böyle Görmedik!”. Bence çok sevecek ve çok rahat okuyacaksınız. 😇

 

 

Tarz2 ekibi olarak; Gülüş Türkmen’e bu keyifli ve ilham veren röportajı için çok teşekkür ederiz.

 

 

 

 

 

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan