ücretsiz ve koşulsuz iade Siparişlerinizde Ücretsiz & Koşulsuz İade
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Kıyafet alışverişinizin karbon ayak izini biliyor musunuz?

Alışveriş yapma alışkanlığımız, dünyaya olumlu ya da olumsuz bir şekilde etki etmektedir. Hızlı tüketim, doğal kaynaklarımızın aşırı tüketimine sebep olmaktadır. Bu durumda da eğer siz de hızlı tüketim alışkanlığına sahip bir bireyseniz karbon ayak izinizin büyümesine neden olmaktadır. Eğer ihtiyaçlarınızı ikinci el olarak karşılamak yerine sıfır olarak karşılıyorsanız karbon ayak izinizin küçük olmadığını üzülerek belirtmek isteriz. Peki, karbon ayak izinizi nasıl düşürebilirsiniz, bu yazımızda sizinle bazı ipuçları paylaşacağız.

 

İhtiyaçlarınızı ikinci el olarak karşılamanız, karbon ayak izinizi düşürür.

 

 

 

 

Kıyafet ihtiyaçlarınızı ikinci el olarak karşıladığınızda hem bütçenizi hem de doğal kaynaklarımızı korumuş olursunuz. Örneğin; bir tişörte ihtiyacınız var ve kendinize uygun bir tişört bakıyorsunuz. Bir tişört üretiminde 20 ton su kullanıldığını biliyor muydunuz? Bu durumda eğer sıfır bir tişört alırsanız tüketimi hızlandırmış olursunuz. Ancak ikinci el bir tişört satın aldığınızda, kaynaklarımızın hoyratça kullanılmasını engellemiş olursunuz. Bu açıdan baktığımızda, ikinci el kullanımını yaygınlaştırmak karbon ayak izini düşürmek için son derece faydalı bir davranıştır.

 

‘’Kullan at’’ yerine ‘’Yeniden kullan’’ bakış açısını benimseyebilirsiniz.

 

 

Herhangi bir kıyafetiniz yırtıldığında ya da söküldüğünde o kıyafetinizi çöpe atmak yerine dikebilir, yama yapabilir, çeşitli şekillerde onarabilirsiniz. Günümüzde artık kıyafetleri farklılaştırmak amacıyla onlara dikilen ya da yapıştırılan yamalara kolaylıkla ulaşılabiliyor. Siz de kıyafetinizdeki herhangi bir çıkmayan lekeyi, yırtığı, söküğü ya da deliği yama yapma yöntemiyle onarabilirsiniz.

 

 

Giymediğiniz kıyafetlerinizi satarak da karbon ayak izinizi düşürebilirsiniz.

 

Giymediğiniz kıyafetleri yeniden kullanıma kazandırmanız hızlı tüketimi engellemektedir. Bu doğrultuda, insanların ihtiyaçlarını ikinci el karşılamalarını teşvik etmek amaçlı siz de giymediklerinizi satışa çıkarabilir, ikinci el kullanımını pekiştirebilir, dayanışma kültürünü artırabilirsiniz. Giymediğiniz kıyafetlerinizin dolapta bir köşede beklemesi, kimsenin yararına olmamaktadır. Uzunca bir süredir giymediğiniz kıyafetlerinizi satarak yaşam alanlarınızı da zihninizi de ferahlatabilirsiniz. Bu sayede daha verimli bir yaşama sahip olursunuz.

 

Karbon ayak iziyle ilgili bir diğer yazımızı buraya tıklayıp okuyabilirsiniz. Yeni bir yazıda görüşünceye dek, sade ve mutlu kalın. 

 

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan