tarz2 tüm siparişlerinizde ücretsiz kargo 300 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Kumaş Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar. Bugünkü blog yazımızda, hangi kumaşların sağlıklı hangi kumaşların sağlıksız olduğundan bahsedeceğiz.

 

Günümüzde hızlı moda sektörü, üretim zincirine her geçen gün yeni ürünler eklemektedir. Hızla ilerleyen moda sektöründe sağlıklı kumaşlardan üretilen ürünleri bulduğumuz gibi maalesef sağlığa zararlı kumaşlardan üretilen ürünleri de bulmamız mümkün. Eskiden kumaş türleri ve kumaşların sağlığımızı etkileyip etkilemediği konusunda bugünkü kadar bilinçli değildik. Fakat günümüze baktığımızda artık pek çok insan seçtiği kumaş türünün, sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunun farkında. Yapılan araştırmalara göre, sentetik kumaşlardan uzak durmakta fayda var. Genel olarak baktığımızda, aklımıza ilk gelen sağlığa zararlı kumaşlar; naylon, polyester ve akrilik. Sağlık açısından herhangi bir zararı olmayan kumaşlar ise; pamuk, keten, yün, ipek ve kaşmir gibi doğal kumaşlar.

 

 

 

Kimyasal işlem gören doğal ya da sentetik tüm kumaşlar, sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle üzerinde renkli, plastik baskı olan tişörtler, sağlığımızı tehlikeye atmaktadır.

Herhangi bir ürünü satın alırken kumaş bilgisine dikkat etmenizde fayda var. Kumaşların ham maddelerini öğrendiğinizde sağlığınız açısından daha bilinçli tercihler yapmanız mümkün. Peki, hangi kumaşlar sağlığımız için zararlı, gelin birlikte etraflıca bakalım: 

 

 

Polyester

 

Polyester, yeryüzündeki tüm kumaşların içinde sağlığa en çok zararı olan kumaş türüdür. Naylon ve plastikten elde edilmektedir. Derinin hava almasını önlediği için çeşitli cilt hastalıklarına ve kadın hastalıklarına sebep olmaktadır.

 

Naylon

 

Kalıcı ve zararlı olan kimyasallar ile işlenen naylon, sağlık açısından zararlı olan kumaşlardandır. Petrolden yapılmaktadır.

 

Akrilik

 

Akrilik kumaşlar, teri iyi çekmediği için vücudun ısı dengesini bozmakta ve gribal enfeksiyonlara neden olmaktadır.

 

 

Aklınızda bulunması gereken diğer bilgiler

 

Ütü gerektirmeyen, leke tutmayan, buruşmayan her kumaş sağlığınızı olumsuz yönde etkilemektedir. Daima sağlığınız için iyi kumaşlar seçin. Pamuk, ipek, keten, kenevir, kaşmir ve yün doğal kumaşlardan bazılarıdır. Doğal kumaşlardan üretilen ürünleri satın almak maddi açıdan belki sizi zorlayabilir ancak bu tarz kumaşlardan üretilen ürünler daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacağından, bu durumu geleceğiniz için bir yatırım olarak da düşünebilirsiniz.

 

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan