ücretsiz ve koşulsuz iade Siparişlerinizde Ücretsiz & Koşulsuz İade
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Modada 60’lı ve 70’li Yıllar

Modada 60’lı ve 70’li yıllar bazı temel olguların sarsılıp yıkıldığı ve bununla birlikle dünyanın yaşamış olduğu savaşın etkisi ile “şimdi ayağa kalkma zamanı” diyen gençlerin yön verdiği eğlenceli ve yeni heyecanların var olduğu dönemler olarak tanımlayabilirim. 

 

 

60’lı yıllarda moda, şimdilerde halen dev isimlerin arasında bulunan Dior ve Chanel tarafından yönetilmekteydi. Moda ise zenginlerin tercih meselesiydi çünkü o dönemlerde kıyafet dikimi Haute Couture denilen özel dikim ayrıcalığı ile terziler tarafından sağlanıyordu. Bu duruma “dur” diyerek ayaklanan gençler ile özel dikim tahtını hazır giyim kaparak moda artık alt sınıf olarak tanımlanan insanlar tarafından da ulaşılabilir hale geldi. Birbiri arkasını kovalayan yıllar 70’li yıllara kadar daha da özgünleşerek modaya gençlik ikonları ilham perisi oldu.

60’lı yılların en belirgin kıyafet tarzlarından bahsetmek gerekirse sanırsam dönemin en popüler giyim tarzı baştan aşağı tek renk giyinmek idi. Çalışan kadınların elbise veya bluz tercihleri genellikle düz kesim ve üste oturmayan bir formdaydı. Bebe yakanın doğum tarihi 60’lı yıllardı. Etekler ise diz hizasında ya da gittikçe diz üstüne çıkan A kesim veya pileli etekler modaydı. O dönemin ikonlarından olan Mary Ouant genç kızların eteklerinin bir hayli kısalmasına sebep olarak, etekler desenli mus çoraplar ile kombinlenirdi. Pantolon tercihi ise genellikle İspanyol paçalı pantolonlar tercih edilir, kaprilere de şans verilmiyor değildi. 60’lı yılların desenleri pop-art akımının yaygınlaşması ile geometrik desenler dikkat çekiyordu. Parizyen kadınların seyahatleri esnasında başlarına bağladıkları kare eşarplar 60’lı yılların altın aksesuarlarındandı. Dirseğe kadar uzanan eldiven ve şapka ise hep bir örnek olarak kullanılırdı. 

 

 

Modanın barış ve sevgi amacı güden renkli çocuğu olarak kabul gören 70’li yıllar, hippi topluluğunun var olması ile birlikte bohem tarzının çıkış noktasıydı. 70’li yıllar modasının dikkat çekici diğer bir yanı ise en feminen moda akımının olduğu bir gerçek. Bu dönemde derin v yakalı elbise ve gömlek elbiseler, yüksek bel ispanyol paçalı pantolonlar, uzun kollu ve maksi boy elbiseler, uzun çizmeler, çiçek desenler, hippi esintileri, mini çan etekler, büyük tokalı kemerler, kürkler, platform topuklar ve disket şapkalar 70’lerin olmazsa olmazlarıdır. 

 

 

Günümüzde halen 60’lı ve 70’li yılların esintilerini yaşarken genelde en heyecan veren parçaların o dönemden koptuğunu görüyoruz. 

 

İbrahim Can GÖRDOĞA

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan