tarz2 tüm siparişlerinizde ücretsiz kargo 300 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Nasıl Sıfır Atık Yaşarız?

Günümüzde oldukça popüler hale gelmeye başlayan bir yaşam tarzından bahsedeceğiz bu yazımızda. Daha yaşanılabilir bir çevre için hepimizin bir şekilde dikkat etmesi gereken bir konu bizce. Başlıktan da anlaşılacağı üzere sıfır atık yaşamın inceliklerine değineceğiz.

 

Sıfır atık yaşam için öncelikle plastik kullanımını azaltmamız gerekiyor. İşe; plastik bardak, plastik tabak, plastik çatal-kaşık vb. ürünlerden başlayabiliriz. İş yerinde kahvemizi şahsi kupamızla alıp içebiliriz. Pikniğe giderken çatal-kaşık-bıçak vb. ürünlerin yerine cam ya da metal olanları tercih edebiliriz. İş yerinde sıfır atık yaşamı uygulamaya çalışırken zorlanacağınız tek nokta kâğıt peçete kullanmak olabilir. Eğer sizin için bir sorun olmazsa size ait bir havluyu yanınızda taşıyabilirsiniz.

Sıfır atık yaşamda dikkat edeceğimiz noktalardan bir diğeri; markete, çarşıya ya da pazara bez çantalarla ya da file torbalarla gitmek. Markete gittiğinizde satın aldığınız ürünleri yanınızda taşıdığınız bez çantaya koyabilirsiniz. Plastik poşet kullanımını bu şekilde azaltabiliriz. Bununla birlikte, eğer bakliyat alacaksanız yanınızda cam kavanoz götürebilirsiniz.

Plastik kullanımını azalttıktan sonra yavaş yavaş alışveriş alışkanlıklarımızı da değiştirmemiz gerekiyor. Örneğin; sıfır bir ürün satın almak yerine ikinci el bir ürün satın aldığınızda hem bütçenizi hem de doğal kaynaklarımızı korumuş olursunuz. Bu sebeple, ikinci el kıyafet satın almak sıfır atık yaşam için son derece faydalı bir eylemdir. İkinci el ürün satın alımının yanı sıra, gardırobunuzdaki giymediğiniz kıyafet, çantaayakkabı ve aksesuarlarınızı da değerlendirebilirsiniz. Giyilebilir durumda olanları satışa sunabilir, giyilemeyecek durumda olanları da geri dönüşüm kutularına atabilirsiniz. Eğer giymediğiniz kıyafetlerinizi satmak istemezseniz onları sivil toplum kuruluşlarına da bağışlayabilirsiniz. İkinci el ürünleri hem alıp hem satmak sizi hızlı tüketim kültüründen uzaklaştıracaktır. Böylelikle gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakacaksınız. Unutmayın; tekstil atıkları dünyada çevre kirliliği yaratan ikinci atıktır. Sıfır bir ürün satın alırken bu cümleyi hatırlamakta fayda var.

Sıfır atık yaşamın incelikleriyle ilgili yazımızda size bazı önerilerimizden bahsettik. Sizler de sıfır atık yaşamla ilgili neler yaptığınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan