tarz2 tüm siparişlerinizde ücretsiz kargo 300 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Ne Çok Az Ne Çok Fazla ‘’Tam Kararında’’: LAGOM

Günümüzde mutluluğa dair pek çok yaşam felsefesi popüler olmuş durumda. Daha sade ve daha düzenli bir yaşam için popüler hale gelen Konmari, IkigaiHygge derken ‘’Lagom’’ kelimesini de sıkça duyar olduk. Peki, nedir bu Lagom, şimdi hep birlikte bakalım:

 

 

Lagom, minimalizmle iç içe bir kavram. Özünde, hayatı sadeleştirerek mutlu olma fikri yatıyor. Minimalizm de öncelikle sanatta ve mimaride ortaya çıkmış bir akımken şimdi bir yaşam tarzı oldu. Eşyadan kıyafete her alanda minimalizmin etkilerini benimsemek mümkün. Lagom da bu noktada bir dekorasyon akımı olarak bilinse de yaşam tarzı haline gelmiş durumdadır. Kelime anlamı olarak; ne çok fazla ne çok az, tam kararında manasına geliyor. Anneannelerimizin azı karar, çoğu zarar sözünü de andırmaktadır. Lagom’a göre insan ihtiyacından fazla olan hiçbir şeyi hayatına almamalı. Sevdiğimiz ve bizi mutlu eden aktiviteleri yapmalı, bizi strese sokan etkenlerden mümkün olduğunca uzak kalmalıyız. Lagom’a göre sürdürülebilir bir yaşamı benimsemek gerekir. Örneğin; sürdürülebilir moda. Tekstil sektörünün çevreye zarar verme noktasında dünyada ikinci olduğunu düşünecek olursak, yepyeni bir kıyafeti mağazadan aldığınızda tüketim döngüsüne katılmış oluyorsunuz. Bunun yerine ikinci el kıyafet tercih ettiğinizde, kıyafetlerin el değiştirmesini sağlıyor, hızlı modanın yavaşlamasını sağlıyorsunuz. Böylelikle de doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesinin önüne geçiyorsunuz. Sürdürülebilir yaşamı yalnızca kıyafet olarak ele almayalım. Paket gıdalar yerine organik gıdalar tercih etmek, ihtiyacımız kadar olanı yemek de nitelikli bir yaşam için son derece önem arz eder.

İsveçliler Lagom’u hayatlarının her alanında benimsemektedirler. Yediklerinden giydiklerine kadar çok uçuk bir tutumları yoktur. Yaşamlarını hep dengede tutmaktadırlar. Bunu biz de yapabiliriz. Anneannelerimizin hayata bakış açılarıyla Lagom arasında pek bir fark yok. Birkaç değişiklikle hayatımızı daha verimli hale getirmek mümkün. Evimizde sade ve konforlu mobilyalar tercih etmek, kıyafetlerimizi sadeleştirmek ve giymediklerimizi elden çıkarıp onların yükünden kurtulmak, sevdiklerimizle keyifli vakit geçirmek, mola vermeyi bilmek, tıka basa yemek yememek, sosyal medyada seçici olmak… Bu liste böyle uzar gider. İster büyüklerimizden ister İsveçlilerden ilham alalım, hayatımızı daha verimli kılmak istiyorsak yapacaklarımızın listesi üç aşağı beş yukarı belli. 🤗

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan