ücretsiz ve koşulsuz iade Siparişlerinizde Ücretsiz & Koşulsuz İade
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Paylaşmanın Modası Geçmez

Hızlı tüketim alışkanlıkları, doğal kaynaklarımızı da aşırı tüketmektedir. Sınırlı olan doğal kaynaklarımızın aşırı tüketimini önlemek ve paylaşım kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla ikinci el kullanımını yaygınlaştırmamız gerekmektedir. Her kıyafetin modası geçebilir ancak paylaşmanın modası hiç geçmez. Çünkü paylaşmak her dönemde insana kendini iyi hissettiren bir davranış olmuştur.

 

 

Şöyle bir gardırobumuza baktığımızda, hem giydiğimiz hem de hiç giymediğimiz, etiketi bile sökülmeden bir köşede duran kıyafetleri görmemiz mümkün olabilir. Bu durum, ihtiyaçlar yerine istekler doğrultusunda alışveriş yapıldığının bir göstergesi niteliği taşımaktadır. Oysa kendimize daha işlevsel bir gardırop oluşturabiliriz. Bununla birlikte, kıyafet ihtiyaçlarımızı ikinci el olarak çok uygun fiyatlara karşılayabiliriz.

 

 

İkinci el moda, paylaşım kültürünü arttırıcı bir etkiye sahiptir. Çünkü ikinci ele yön veren insanlar, giymedikleri kıyafetleri başkalarıyla paylaşırlar. Aynı zamanda kıyafetlerini başkalarıyla paylaşan insanlar diğer insanların ihtiyaçlarını daha uygun fiyata karşılamaları için olanak sağlamış olurlar. Bu döngü, doğadaki her canlı için fayda sağlamaktadır. Ekonomik, ekolojik ve toplumsal faydalarıyla ikinci el moda bu açıdan, birçok insanın benimsemesi gereken bir yaşam tarzını gerektirir.

 

 

İkinci el moda, yeryüzünde yalnızca kendimiz için yaşamadığımızı diğer canlıları da düşünmemiz gerektiğini bize hatırlatır. Bilindiği üzere, tekstil atıkları dünyamızı kirleten atıklar sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. Tekstil atıklarının doğamıza zarar verdiği acı bir gerçek. Böyle olunca eğer atıklarımızı azaltmak istiyorsak ikinci el kullanımını arttırabiliriz. Bunu kendimiz, toplumumuz ve dünyamız için yapabiliriz. Bunu yaparak çevremize doğru örnek oluşturabiliriz. Çünkü biz değişirsek dünyamız da değişir. Bu konuda önce ön yargılarımızı yıkmamız gerekmektedir. İkinci el giyimin önünde ne yazık ki halen ön yargılar engel oluşturmaktadır. Ancak bu algıyı hep birlikte yıkabilir yerine daha olumlu bir bakış açısı kazandırabiliriz. İkinci el ürün denildiğinde akla; yırtık, sökük, yıpranmış ürün gelmemeli. Bizce ikinci el ürün demek sahibi tarafından hiç kullanılmadan dolapta öylece bekletilen ya da çok az giyilmiş ancak hala yeni gibi duran ürünlerdir. Bizler yalnızca bu ürünleri sizlerle buluşturuyor, ikinci el giyimi titizlikle yaygınlaştırıyoruz. 💚

 

 

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan