tarz2 tüm siparişlerinizde ücretsiz kargo 300 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Pomodoro Tekniği ile Zamanı Verimli Kullanın

1980'lerde Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiş olan Pomodoro Tekniği, zaman yönetimi konusunda problemler yaşayan kişilere, oldukça fayda sağlamış bir tekniktir. Zamanı etkin kullanmak için siz de Pomodoro Tekniği’nden faydalanabilir, işlerinizi kolaylıkla yoluna koyabilirsiniz.

 

 

Pomodoro Tekniği’nin temelinde; kısa süreli çalışma seansları ve bu seansları takip eden küçük molalar yatmaktadır. Çalışma seansları 25 dakika sürmektedir. 25 dakikalık bir çalışmadan sonra ise 5 dakikalık bir mola verip dinlenmeniz gerekiyor.

 

 

Bu çalışma seansı ve moladan oluşan 30 dakikalık bölüm, 1 Pomodoro’ya tekabül ediyor. Eğer 4 Pomodoro’yu tamamlarsanız, toplamda 2 saatlik bir çalışmanın sonrasında yarım saatlik bir mola verebilirsiniz. Araştırmalara göre; günde 8-16 arası Pomodoro tamamlamış olmak, ideal görülüyor. 

 

 

 

Pomodoro Tekniği ile çalışma şeklinize yön vermek, başlangıçta size yorucu gelebilir ancak verdiğiniz molalarla birlikte, sizin için ne kadar verimli bir çalışma tekniği olduğunu zamanla kavrayabilirsiniz. Gerek öğrencilik hayatında gerek iş hayatında Pomodoro Tekniği ile enerjinizi korumanız ve etkin çalışmanız mümkün. Pomodoro Tekniği’nde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şudur; çalıştığınız 25 dakikalık süre zarfında, hiçbir şeyin dikkatinizi dağıtmasına, odağınızı kaybetmenize sebep olmasına asla izin vermemelisiniz. Bu 25 dakika boyunca, yalnızca o anki işinize konsantre olmanız gerekiyor. Bunun için önerilerimiz ise şunlardır;

-Çalışma masanızın üzerini temizleyin ve fazla eşyadan arındırın. Çalışma masanızı ne kadar sadeleştirirseniz kendiniz için o kadar güzel bir ortam yaratmış olursunuz.

-Telefonunuzu sessize alın. Sosyal medya sayfalarınızın bildirim seslerini kapatın. Telefonunuza ve sosyal medya sayfalarınıza ayırmanız için kendinize spesifik bir zaman dilimi yaratabilirsiniz. Kendinize ayırdığınız bu zaman zarfında, arkadaşlarınızla ufak sohbetler edebilir, zihninizin dağılmasını sağlayabilirsiniz.

-Çalışırken müzik dinlemek, bazı insanlar için güzel bir motivasyon aracıdır ancak çoğunlukla dikkat dağıtıcı olmaktadır. Yoğunlaşmanız gereken bir işi yaparken, bir yandan açık olan televizyon ya da video, dışarıda çalan ya da kulaklıkla dinlediğiniz müzikler odağınızı kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle, çalışırken değil mola verdiğinizde müzik dinlemeyi tercih edebilirsiniz.

-Verdiğiniz molalarda da yaptığınız işle ilgili hiçbir şey düşünmeyin. 

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan