tarz2 tüm siparişlerinizde ücretsiz kargo 300 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Sadeleşme Üzerine Kitap Tavsiyeleri

Sadeleşmek, özellikle sosyal medyada sıklıkla karşılaştığımız bir akım haline dönüştü. Birçoğumuz haklı olarak hayatımızdaki yüklerden kurtulmak istiyoruz. Fazla insan, fazla eşya, fazla kıyafet, fazla kitap… Bu liste böyle uzar gider. Sadeleşmek, çok uzun bir süreç. Çaba ve zaman istiyor. Bu süreçte sabırlı olmak gerek. Sizinle birlikte eğer sadeleşmek isteyen bir arkadaşınız var ise bu yola onunla çıkabilir, motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz. Bununla birlikte, internetteki kaynaklardan faydalanabilir, sadeleşme ve minimal yaşam üzerine filmler izleyebilir, kitaplar okuyabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için sadeleşme konulu kitapları derledik. Haydi, hep beraber göz atalım:

 

Hayatı Sadeleştirmek için DERLE, TOPLA, RAHATLA

 

 

Japon temizlik ve organizasyon uzmanı Marie Kondo kitabında "derleyip toplama" konusunda verdiği tavsiyeleriyle bizleri aydınlatıyor. Kıyafet katlama konusunda, hepimizin bildiği yatay katlamaya karşın dikey katlama şeklini örnek gösteriyor ve kıyafetlerimizin bu şekilde daha uzun süre dağılmadan dolapta durabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte, dikey katlama yöntemiyle (Konmari) alandan tasarruf edebileceğimizin altını çiziyor. Konmari yöntemiyle, yaşam alanlarınızı ferahlatacağınızdan ve dağınıklığı önleyeceğinizden emin olabilirsiniz. Böylelikle kendinizi eskisinden daha huzurlu ve enerji dolu hissedebilirsiniz.

 

Sadeliğin Yasaları

 

 

John Maeda Sadeliğin Yasaları’nda; hayatta, iş dünyasında, teknolojide ve tasarımda sadeliği ve karmaşayı dengelemek için on yasa belirlemiştir. Sadeliğin Yasaları; daha aza ihtiyaç duyarak daha fazlasını elde etmenin rehberi niteliğinde.

Maeda’nın ilk sadelik yasası şudur: AZALT. Ama sadelik sadece azaltmak amacıyla “daha az” olması değildir. Dokuzuncu yasa şöyle söylemektedir: “Bazı şeyler asla sadeleştirilemez.” Maeda’nın bu çağda sadeleşme konusundaki bu rehberi, bu kavramın herkes için nasıl bir mihenk taşı olduğunu, hem hayatınızı hem de iş dünyasını nasıl yönlendirdiğini ortaya koyar. Sadelik gün gibi meydanda olan gereksiz fazlalığı çıkartarak anlamlı olanı eklemektir.

 

Şeyler

 

 

1960’ların Paris’inde, yirmili yaşlarının ortasında Jérôme ve Slyvie arzuladıkları şeylerin, eşyaların ve nesnelerin arasında bir yaşam kurarlarsa hayatlarının mutlak bir dengeye ulaşacağına inanmış mutlu bir çifttir. Onlar, bu dengenin mutluluk anlamına geldiğini düşünüyorlardı. Jérôme ve Slyvie, özgürlüklerinden fedakârlık etmeden, arzuladıkları nesnelere ve hayat standardına ulaşmak için mücadele etmektedir. Tüketim çılgınlığının doruklarında yaşadığımız günümüzde Jérôme ve Slyvie’nin hikâyesi bizlere pek yabancı değil ancak gidişatımızın pek iç açıcı olmadığını göstermesi açısından çok iyi bir örnek.

 

Sizler için 3 tane birbirinden faydalı kitap önerisinde bulunduk. Bu kitapları okuyabilir, sadeleşme konusunda ilham alabilirsiniz. Eğer sadeleşmeye kıyafetlerinizden başlamak isterseniz, gardırobunuzu Tarz2 ile ferahlatmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan