tarz2 tüm siparişlerinizde ücretsiz kargo 300 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Sadeliğin Yasaları

Herkese merhabalar. Bugünkü blog yazımızın konusu ‘’Sadeliğin Yasaları’’ kitabı. ‘’Sadeleşme Üzerine Kitap Tavsiyeleri’’ başlıklı blog yazımızda da önerdiğimiz ‘’Sadeliğin Yasaları’’ kitabı hakkında seninle yorumlarımızı paylaşacağız.

 

 

Hayatımızın pek çok alanında daha sade bir yaşam sürmenin bize sunduğu kolaylığı ve sağladığı faydayı görebiliriz. İş hayatımızda ve sosyal hayatta daha sade bir yaşam demek daha verimli bir yaşam demektir. İş, teknoloji, tasarım ve genel yaşantımız için geçerli olabilecek 10 kanunu ‘’Sadeliğin Yasaları’’ kitabında belirtiyor.

‘’Sadeliğin Yasaları’’ kitabı, daha aza ihtiyaç duyarak daha fazlasını elde etmenin rehberi.

 

Maeda’nın ilk sadelik yasası şudur: AZALT.

İşlevi olmayan her şeyi çıkar hayatından. Ama sadelik sadece azaltmak amacıyla “daha az” olması değildir. Örneğin; kıyafetlerini ya da eşyalarını sırf azaltmak amacıyla azaltmamalısın. Eşyalarını ya da kıyafetlerini iyice gözden geçirmeli, işlevi olanlar ve olmayanlar olarak onları birbirinden ayırmalısın. Sade yaşam, şu sıralar sosyal medyada gözde bir akım gibi görünse de gerçekten özünü kavramamızın bizim için daha faydalı olacağına diğer türlü geçici olacağına inanıyoruz. Her popüler olan konu gibi sadeliği de popüler olduğu için benimsememeliyiz. İhtiyacımız olmayan, bize fayda sağlamayan eşyaları ve kıyafetleri elemeliyiz. Çünkü sadelik gün gibi meydanda olan gereksiz fazlalığı çıkartarak anlamlı olanı eklemektir.

DÜZENLE

Ayır, etiketle, birleştir ve önem sırasına koy.

 

ZAMANI DİKKATE AL

Zaman, hepimiz için kıymetli bir kavramdır. Pek çoğumuz zamanın bize yetmeyeceğinden şikâyetçi oluruz ancak zamanımızı nelerin çaldığının farkına bile varmayız. Zamanı etkili kullanarak, daha az zamanda daha verimli işler yapmaya odaklanmalıyız.

 

ÖĞREN

Bilmek; insanı güçlü ve özgür kılar. İnsan, bildiği ölçüde hayatına yön verebilir ve hayatını kolaylaştırabilir.

 

FARKLILIKLARI KABULLEN

Basitlik ve karmaşıklık, birbirine ihtiyaç duyan iki kavramdır. Daha sade bir yaşam için önce hayatındaki karmaşayı fark etmen ve kabullenmen gerekir.

 

BAĞLAMI FARK ET

Sade ve basit yaşamda, odağını kaybetme ve sadeliğin uzun bir süreç olduğunu kabullen.

 

DUYGULARI DİKKATE AL

Basit düşün, duygularındaki karmaşayı azalt.

 

GÜVEN

İnsanlara, en çok da kendine…

 

BAŞARISIZ OLABİLECEĞİNİ KABULLEN

Maeda, dokuzuncu yasa için şunu söyler: “Bazı şeyler asla sadeleştirilemez.”

 

BİR’İ UNUTMA

İlk yasayı unutma. Azalttıkça sadeleş, sadeleştikçe ferahla.

İkinci el Sadeliğin Yasaları kitabı, bi’ tık kadar uzağında: https://www.tarz2.com/sadeligin-yasalari-john-maeda-ikinci-el-kitap-139048

 

Bir sonraki yazımızda görüşene dek, sade ve mutlu kal. 💚

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan