tarz2 tüm siparişlerinizde ücretsiz kargo 450 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Senin ikigai’n nedir?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir kavram ikigai. Gerek blog sayfalarında gerek içerik sitelerinde karşımıza çıkmakta ve merak uyandırmaktadır. Bu yazımızda ikigai kavramına etraflıca bakacağız.

İkigai; hayat amacı edinme ve yeni bir güne başlama nedeni olarak tanımlanmaktadır. Japonlara göre her insanın bir ikigaisi vardır. İkigainiz; hayat gayeniz, tutkularınız, mesleğiniz olabilir. Şöyle bir düşünün; her sabah uyandığınızda güne daha zinde başlama nedeniniz ne olabilir? Ailenize iyi bir gelecek sunmak mı, mesleğinizde başarılı olmak mı ya da hobileriniz mi? Hayata sıkıca tutunmanızı sağlayan nedir ya da kısaca yaşamınızın amacı nedir? Bu soruların yanıtını net bir şekilde verebildiğinizde ikigainizi de bulmuş olacaksınız.

İkigai; uluslararası çok satan bir rehber, bir başucu kitabı adeta. Kitabı okudukça ilham alabilir, kendi ikigainizi rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Kitapta yaşam felsefeniz haline getireceğiniz, altını çizeceğiniz, kulağınıza küpe yapabileceğiniz çokça söz bulunuyor. Motivasyon dolu bu kitapta; uzun ve mutlu yaşamaya dair kuralları bulabilirsiniz.

İkigai kitabının yazarı Hector Garcia, ‘’İkigainiz iyi olduğunuz ve yaptığınız şeyin kesişim noktasıdır.’’ demektedir. Kitapta uzun yaşamın sırlarının; egzersiz yapmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek, güçlü toplumsal bağlar oluşturmak olduğunu belirtiliyor. Bununla beraber teknolojinin gelişmesiyle birlikte hızlanan hayatlarımızın yavaşlaması gerektiği, hep meşgul kalarak mutlu olmayı, stresten uzak kalmamız gerektiği vurgulanıyor.

Japonca’da emeklilik kelimesi yerine ikigai kelimesinin kullanıldığını biliyor muydunuz? İkigai kitabında, Japonların özellikle Okinawa takımadalarındaki insanların dünya ortalamasının üzerine, nasıl 100 yaşından fazla yaşadıkları anlatılıyor.

İkigai kitabına göre; azı karar çoğu zarar diyebiliriz. Örneğin; yemek yeme alışkanlıkları konusunda %80 kuralına dikkat edilmesi gerektiği söyleniyor. Midemizin %80’inin dolduğunu anlamamız gerektiği belirtiliyor. Karnımızın doyduğunu hissettiğimizde yemek yemeyi bırakabiliriz.

Kitapta bir miktar kaygının yararlı olduğu belirtilse de stres oluşturan her şeyden uzak durmamız gerektiği vurgulanıyor. Fazla yemek, fazla kıyafet, fazla eşya vb. Hepsi kafamızı kurcalayan, bizi kaygılandıran ve hayat gayemize odaklanmamızı zorlaştıran etkenler. Bu nedenle, az çoktur sözünden de hareketle, doyacak kadar yemeyi, tarzımıza ve bedenimize uygun kıyafetlerle yaşamayı, çok eşya içinde boğulmamayı öğrenmeli, ikigaimize odaklanmayı unutmamalıyız.

Senin ikigai’n nedir, buraya tıklayarak Instagram sayfamızın yorum kısmında bizimle paylaşabilirsin.

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan