tarz2 destek 08503020912 0 (850) 302 0912
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Sürdürülebilirlik Konulu Film Önerileri

Merhaba Tarz2 ailesi. Geçtiğimiz hafta, sadeleşme üzerine kitap tavsiyelerinden oluşan bir blog yazısı paylaşmıştık sizlerle. Bu hafta da film severler için sürdürülebilirlik, sade yaşam ve minimalizm konularında film önerilerinden oluşan bir yazı paylaşmak istedik. Daha sürdürülebilir bir yaşam için, gelin sizler için derlediğimiz filmlere birlikte bakalım:

 

İlk belgesel film önerimiz;

 

 

Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

 

 

 

 

Kendilerini, eşyaların mutluluk getirdiğini varsayan Amerikan idealini reddetmeye adayan kişilerle yapılan röportajlar, daha azın aslında daha iyi olduğunu gösteriyor. Bu film, izleyenlere ‘’Az, çoktan fazladır.’’ dedirtiyor. Hepimiz alışveriş yapıyoruz. Kıyafetler, eşyalar satın alıyoruz. Ancak kaçı istek kaçı ihtiyaç, kimi zaman bu konuda kararsız kalabiliyor, aslında hiç ihtiyacımız olmayan şeyleri satın alabiliyoruz. Sonra bu satın aldığımız eşyalar, kıyafetler, yaşam alanlarımızda yığılıyor, kalabalık oluşturuyor. Hal böyle olunca da bu ürünlerin temizliğine, bakımına zaman ayırıyor, sonra da zamanımızın azlığından şikâyet ediyoruz. Yaşam alanlarımızdaki fazlalık, zihnimize de yük oluyor. Hayatımızı, eşyalarımıza ve kıyafetlerimize göre düzenliyoruz. Bir bakıma onların kölesi oluyoruz. Unutmamamız gerekir ki, onları satın almak için vakit ve para harcıyoruz. Ancak buna değer mi, işte o kısmı iyice düşünmek gerekir.

 

Belgeselin iki temel minimalisti; Ryan NICODEMUS ve Joshua Fields MILLBURN birlikte minimal bir hayata geçmiş ve bu yaşam felsefesini Spotify’daki podcastleri, sitelerindeki yazıları ve yazdıkları kitapla insanlara anlatmaya çalışmışlardır. Günden güne daha da yaygınlaşan minimalizm akımı, ilk önce sanatta ve mimaride ortaya çıkan bir akım olsa da zamanla insan ilişkileri, eşyalar, kıyafetler ve kitaplar gibi pek çok konuda ilham kaynağı olmuştur. Yaşamın birçok alanında sadeliği benimsemek istiyorsanız, bu film size çok şey katacak.

 

İkinci kısa film önerimiz;

Şeylerin Hikâyesi

 

 

Üretiminden satışına, kullanımına ve atılışına kadar geçen süre içinde hayatımızdaki her “şey” yakın çevremizi hatta uzaklardaki toplumları bile etkilemektedir ama çoğu zaman bunu fark etmeyiz. “Şey”lerin Hikayesi 20 dakika boyunca bize üretim ve tüketim ekseninde hızlı ama gerçekçi bir tur attırıyor. Ekolojik ve sosyal sorunlar arasındaki ilişkiyi gözler önüne sererken bizleri daha adil ve sürdürülebilir bir dünya yaratmaya çağırıyor. Alışveriş yaparken daha bilinçli davranmak ve daha atıksız bir yaşam sürmek istiyorsanız, bu kısa filmi izleyebilirsiniz.

 

 

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan