ücretsiz ve koşulsuz iade Siparişlerinizde Ücretsiz & Koşulsuz İade
0 0
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Kapat
Ara

Zamanını Akıllıca Değerlendir

Yeni makalemizden kocaman bir merhaba. 💚 Bugünkü konumuz; etkili zaman yönetimi. Zamanı etkili kullanma konusunda bir kitap inceleyeceğiz ve zamanın ne kadar değerli olduğundan bahsedeceğiz. Zaman, hepimiz için önemli bir kavram olduğundan, onu en iyi şekilde değerlendirmek için bazı şeylerin önemini kavramamız gerekiyor.

 

 

John Adair ‘’Etkili Zaman Yönetimi’’ kitabında; gereksiz uğraşlarla zamanımızı boşa harcamak yerine, gerçek önceliklerimize vakit ayırmamız gerektiğine vurgu yapıyor. Zaman, hem yeri doldurulamayan hem de değiştirilemeyen kıymetli bir kaynak. Ancak, zamanı değerlendirerek kullanmayı ve akıllıca harcamayı ‘’Etkili Zaman Yönetimi’’ kitabı sayesinde öğrenebiliriz. ‘’Etkili Zaman Yönetimi’’ kitabı, her bir saatinin kıymetini bilmeni sağlayacak. Zamanı boşa harcayan faaliyetleri eleyerek, gerçek önceliklerine nasıl zaman ayırabileceğini gösterecek.

Yönetim alanında önemli bir isim olan John Adair, çok sayıda örneğe ve olay incelemelerine yer verdiği eserinde, zamanın günlük kullanımına odaklanarak, uzun vadeli gayeler ve orta vadeli planlar tespit etmemize, günü planlayarak zamanı en iyi şekilde kullanmamızı sağlamamıza, bürolarda ve toplantılarda zamanı etkili kullanmamıza yardımcı oluyor.

Günlük hayatta nelerin bizi gereksiz meşgul ettiğini ve nelerin zamanımızı çaldığını etraflıca düşünelim. Eşyalar, kıyafetler, sosyal medya, insanlar ve çok daha fazlası. Kendimize, sevdiklerimize ya da işimize yeterince zaman ayıramıyorsak burada zamanın azlığından şikâyetçi olmak yerine zamanımızı etkili kullanıp kullanmadığımıza odaklanmamız gerekir.

Gün içerisinde, pek çok uyarıcı tarafından dikkatimizin dağıldığı bir gerçek. Bazen e-postamıza gelen bir mail ya da arkadaşımızdan gelen bir whatsapp mesajı, odağımızın dağılmasına neden olabiliyor, ne yazık ki. Ancak bunun önüne pekâlâ geçebiliriz. Kitaptan bir alıntıda da söz edildiği gibi; ''Zaman kaybetmemeyi bilen kişi her şeyi başarabilir; zamanı doğru kullanmayı bilen bir kişiyse yaptığı her şeyin ustası olur.’’ Zamanı verimli kullandığımızda, hayatımızda pek çok işin yolunda gittiğini görebiliriz. Bununla birlikte, önemli işlerimizi de ertelememeliyiz. John Adair’in, bugünün işini yarına bırakanlar için muhteşem bir sözü var; ''Unutmayın “yarın” haftanın en meşgul günüdür.’’ Çünkü bugünün işini bitirecek zamanı ayıramıyorsak o iş yarına kaldığında, yarının işleriyle birleşip çığ gibi büyüyebilir.

 

Zamanı etkili kullanmak üzerine diğer blog yazılarımıza bu linklerden erişebilir, faydalanabilirsin:

https://www.tarz2.com/etkili-zaman-yonetimi-Icin-eisenhower-matrisi

https://www.tarz2.com/pomodoro-teknigi-ile-zamani-verimli-kullanin

https://www.tarz2.com/zamani-etkili-kullanmanin-yollari

 

Bir sonraki yazımızda görüşene dek, sade ve mutlu kal. 🤗💚

Hakkımızda
Tarz2, satıcının ve alıcının karşılıklı olarak kazanç sağladığı, kadın, erkek, çocuk ve bebek grubu ürünlerini bünyesinde barındıran ve sürdürülebilir modayı destekleyen ikinci el alışveriş platformudur.
Takip Et
alisverise-basla
sat-ve-kazan